Winter Sports Recap Boys Varsity Basketball – 24-2, Division Champions & Regional Champions (1st regional title in 52 years), Lost in State Semi-Final game.  Finished ranked 14th in the Washington Post
Player Honors:  Washington Post All Met – Honorable Mention Sophomore Ryan Cornish and Senior Miles GallyMiles Gally and Djordje Orcev were selected to participate in the Montgomery County Coaches Senior All-Star game.
Girls Varsity Basketball –14-11, Advanced to Section Final  
Player Honors: Anujin Dashdorj-Team MVP, Division Player of the Year, 1st Team All-County, 2nd team All-State.  Talia Kouncar- 2nd team All-Division as a freshman.  Moira Kaluzienski–Team Rocket Award winnerBocce Team County ChampionsWrestling-

  • Laura Chang placed 5th at Counties at 106 weight class
  • Nick McCarthy placed 3rd at Counties at 152 weight class
  • Nick McCarthy placed 1st at Regionals at 152 weight class 

Indoor TrackWashington Post All Met – Honorable MentionBoys Track – Seydi Sall, Junior 

  • Seydi Sall placed 1st in the 500 meters at Counties with a new RM, County record and fastest time in the country
  • Avery Arizpe placed 6th at States in the 300 meter dash
  • Noah Turner, Cedric Starks, Avery Arizpe & Ellis Deng, Boys 4×400 meter relay finishes 3rd at the States
  • Caia Gelli placed 3rd in the 55 meters at States
  • Caia Gelli wins the County, Regionals and State championship in the 300 meters and also hold the school record in the 300 m

Swim & Dive

Washington Post All Met – Honorable Mention

Connor Din,  John Clado and Chris Ma

  • Connor Din Regional Champion in the 200 Free
  • Chris Ma Regional Champion in the 100 Fly
  • Connor Din, John Clado, Andrew Eliason, Chris Ma, Boys 200 Medley Relay Regional Champions 
  • Medley relay of Jasmine Cu, Sophia Wang, Katherine Blake, and Francesca Vendditi placed 7th at State
  • Free relay swam by Maya Benavides, Katherine Blake, Elena Baird, and Francesca Venditti placed 7th
  • Katherine Blake in the 200 IM placed 8th place at States
  • Sophia Wang in 200 fly 6th at States 
  • Girls Swim and Dive placed 9th at States 
  • Boys medley relay swam by Andrew Eliason, John Clado, Connor Din, and Chris Ma placed 1st at States
  • 200 free relay swam by Andrew, Connor, Chris and Justin Roh placed 2nd at States
  • 400 free relay swam by Ben Solomich, Pierre Zeineddin, John, and Justin placed 5th at States. 
  • Connor Din who placed 1st in the 500 free and 2nd in the 200 free at states and also he broke both school records
  • John Clado who placed 2nd in the IM and Breast at States
  • Chris Ma placed 3rd in the Fly and 5th in the 50 free at States
  • Andrew Eliason placed 3rd in the 100 free and 5th in the back at States
  • Pierre Zeineddin placed 6th in the fly at States. 
  • Boys Swim and Dive team placed 2nd at States